Євангелист Лука

"Євангелист Лука" поч 20Він народився в поганській антіохійській сім’ї. З юних років навчався лікарській справі та філософії, знав грецьку і єгипетську мови. Почувши про вчення Христа, відправився в Палестину, де став одним із сімдесяти апостолів Ісуса. Після воскресіння Христос явився двом своїм учням, що йшли до Емаусу – Клеопі і Луці (Лк. 24.13-33). Та очі їх були стримані від того, щоб вони впізнали Ісуса. Господь питав, чому вони скорботні. Лука з Клеопою розповіли про свого Вчителя, якого вони вважали рятівником Ізраїля, і про його мученицьку смерть. А ще про жінок, що бачили ангелів на місці Його гробу. Ті ангели звіщали, що Ісус живий.
Вислухавши, Ісус роз’яснив їм видіння всіх пророків, починаючи від Мойсея. І лише тоді, коли Ісус ліг за вечірню трапезу, благословив і розламав хліби, учні прозріли і впізнали Христа. Але Він став невидимим.
Обоє відправились в Єрусалим і розповіли про побачене іншим апостолам.
Євангелист Лука у цій сцені замовчує своє ім’я, назвавши лише свого супутника – Клеопу. Проте він єдиний, хто описав цю подію, тому скоріш за все він і був другим апостолом.
Після Вознесіння Лука прийняв Духа Святого і під час перших переслідувань християн, відправився в рідну Антіохію. Там він проповідував разом із Павлом, потоваришувавши з ним. Відправився з Павлом у його другу подорож. Після його смерти проповідував у Фівах, де його і стратили, повісивши на оливковому дереві.
Символом євангелиста Луки є крилатий телець, що походить із видіння пророка Єзекеїла. Через те, що в своєму Євангелії апостол особливу увагу приділив мученицькій смерті Ісуса, а теля в єврейській традиції символ жертвопринесення. Окрім Євангелія він є автором Дій Апостолів.
Згідно до переказів апостол був першим іконописцем, який зобразив Божу Матір, що тримає на руках Емануїла, а після цього – ще дві ікони Богородиці. Бажаючи знати, що Вона про них думає, апостол приніс Їх Пречистій. Вона сказала: “Благодать Народженого від Мене і Моя буде з цими іконами”. Також він зобразив Петра і Павла. Цей апокриф, вірогідно, виник тому, що Лука єдиний з чотирьох євангелистів детально описав життя Марії перед народженням Ісуса.

"Євангелист Лука" Самбірська школа 2 пол 16Попри те, що апостол не входив до числа Дванадцяти, він малюється в апостольському ряді на іконостасі, Страшному Суді та ін. Також як євангеліста знаходимо його на парусах храмів, Царських дверях, а ще на заставках до Євангелія. Зазвичай малюють у синьому хітоні і червоному гіматії, бородатим, середнього віку. Тримає Євангеліє.
Через те, що апостол вважається першим іконописцем, дуже часто його зображають як маляра, що малює образ Богородиці. Такі зображення часто деталізовані, що дає нам безцінну інформацію про те, як в епоху створення образу проходив процес іконописання, які використовувались матеріали, які були мольберти, меблі і т.д. Можна бачити навіть учнів маляра, що розтирають фарби. Також зустрічаються ікони, на яких Лука зображений із обличчям автора ікони. Такі автопортрети можна відрізнити за характерними і особливо прописаними реалістичними рисами обличчя та виразним поглядом на глядача.

Михайло Скоп

Більше ікон

Pin It on Pinterest

Share This