Варфоломій

Один із Дванадцяти, походив із Кани Галілейської, скоріш за все – родич або близький друг апостола Филипа, який і розповів йому про Ісуса. Євангелист Іван так оповідає про ці події (Ів. 21:2):
“…Пилип Нафанаїла знаходить та й каже йому: Ми знайшли Того, що про Нього писав був Мойсей у Законі й Пророки, Ісуса, сина Йосипового, із Назарету.І сказав йому Нафанаїл: Та хіба ж може бути з Назарету що добре? Пилип йому каже: Прийди та побач.Ісус, угледівши Нафанаїла, що до Нього йде, говорить про нього: Ото справді ізраїльтянин, що немає в нім підступу! Говорить Йому Нафанаїл: Звідки знаєш мене? Ісус відповів і до нього сказав: Я бачив тебе ще давніш, ніж Пилип тебе кликав, як під фіґовим деревом був ти. Відповів Йому Нафанаїл: Учителю, Ти Син Божий, Ти Цар Ізраїлів! Ісус відповів і до нього сказав: Через те віриш ти, що сказав Я тобі, що під фіґовим деревом бачив тебе? Більш від цього побачиш!”
Дослідники Біблії одностайно погоджуються, що Нафанаїл і Варфоломій це одна особа, бо ім’я Варфоломій – «Bar talamai» перекладається з арамейської як “син Фалмая”, тобто є іменем по-батькові.
Виходячи з текстів, Варфоломій був четвертим із апостолів, яких прикликав до себе Ісус.

Згідно переказів, Варфоломій разом із Филипом проповідував у Малій Азії, а також був в Індії, та Вірменії, де на Арташтському пагорбі зустрівся з апостолом Юдою Тадеєм.
За легендою, підбурений поганськими жерцями брат вірменського царя наказав схопити апостола в місті Альмані (Баку) і віддав його на катування. Святого розіп’яли вниз головою, проте той продовжував проповідувати. Розлючені кати зняли його з хреста, здерли йому шкіру і аж тоді обезголовили. Внаслідок такої страти вважається покровителем майстрів роботи зі шкірою.
В українському іконописі святий апостол Бартоломій присутній на усіх сценах, де присутні Дванадцять апостолів, зазвичай – поруч апостола Пилипа або Хоми. Найчастіше зображається бородатим, одягненим в вохристий хітон та червоний або синій гіматій. У руках його сувій, або ніж. Більш пізнім, запозиченим у Західній традиції є малювання зідраної шкіри в руці апостола.

Михайло Скоп

 

Більше ікон…

 

 

Pin It on Pinterest

Share This