ICON.ORG.UA перший і єдиний сайт, присвячений українському іконопису всіх шкіл і періодів.

Український іконопис – така ж невід’ємна складова української культури, як українська пісня, вишивані узори чи незламна волелюбність.
Починаючи від часів Київської Русі давньоукраїнські майстри почали формувати оригінальну мистецьку традицію, яка розвинулась у десятки художніх шкіл і осередків, що своєю майстерністю нічим не поступались візантійським і московським ізографам. Загальновідомим є факт, що чужоземні правителі замовляли ікони не у своїх, а в українських майстрів. Так на замовлення короля Ягайла на початку 15 ст. були розписані каплиця в Любліні, Сандомирі та інших польських містах. Мандрівники, що проїжджали давньою Україною були під великим враженням від українського іконопису – так високоосвічений арабський мандрівник Павло Алепський, що супроводжував антіохійського патріарха Макарія до Москви (1654) захоплено оцінив українськи іконопис: “Я багато бачив образів, починаючи від грецьких країн і до Москви, але ніде не бачив подібного або рівного до цього…”
Українська іконописна традиція поєднала Східну візантійську іконографію із живим артистичним підходом Західного мистецтва на грунті неповторної душевної української самобутності. Проте в 20 століття тисячі українських ікон і храмів було безжально знищено комуністичним режим, жива традиція була перервана. Тож тепер задля популяризації і відродження україснкього сакрального мистецтва створено наш сайт.

Тут ви знайдете українські образи від найдавніших збережених пам’яток і до сучасності, зможете дослідити іконографію та ознайомитись із життям і творчістю найвідоміших українських іконописців, багато з яких не лише не поступаються, але й значно перевершують всім відомих московських і візантійських ізографів.
У цей час боротьби і усвідомлення себе як нації прийшла пора любити і поважати своє – українське, а не чужоземне і рекламоване. Пора руйнувати нав’язані стереотипи про провінційність і “неканончіність” українського генія, пора закохуватися у животворчу віру українських образів.

На нашому ресурсі ви знайдете:

ГАЛЕРЕЯ – понад 6 тисяч українських ікон, розділених по сюжетах і розміщених у хронологічному порядку.
ІКОНОГРАФІЯ – короткі дослідження щодо іконографії найпоширеніших сюжетів
ШКОЛИ – 12 найвідоміших шкіл українського іконопису
МАЙСТРИ – короткі біографічні дані та ікони українських малярів.
СТАТТІ – дослідження українських мистецтвознавців.
КНИГИ – бібліотека в форматі PDF
 Наш сайт створено задля популяризації української іконописної традиції, наукового розвінчування міфів щодо “провінційності” і “неканонічності” українського іконопису, який не є мазаниною темних “малоросів”, а є плодом тисячолітньої традиції, яка розвинулась у десятках високохудожніх. іконописних шкіл і по праву має зайняти своє заслужене місце з-поміж кращих зразків світового сакрального мистецтва.

Якщо бажаєте долучитись до нашої справи – пишіть нам на dobrogroza@ukr.net

Засновник і адміністратор ICON.ORG.UA – львівський іконописець Михайло Скоп

Pin It on Pinterest

Share This